Sepet
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.

Sonbaharda Gitmeniz Gereken Kamp Yerleri

Sonbaharda Gitmeniz Gereken Kamp Yerleri

Sonbaharda Gitmeniz Gereken Kamp Yerleri

Sonbaharın gelmesi hepimizin içinde bir hüzün yaratıyor, kabul edelim. Yaza veda ediyor olmanın garip bir burukluğu var kalbimizde. Ama bir yandan da ağaçların büründüğü farklı renkler, olur olmadık zamanlarda esen hafif rüzgarlar, kapalı gökyüzü ve sessizlikte yankılanan kuş cıvıltılarının yeri de başka. Neticede sonbahar kavurucu güneş ya da dondurucu soğuklar olmadan rahat rahat dışarıda vakit geçirebildiğimiz iki mevsimden biri. Bu tadına doyum olmayan mevsimde doğal güzellikleri keşfedebileceğiniz kamp yerlerini yazmak istedim bugün. Hepsini tek tek sıralamaya kalkarsam liste uzar gider tabii ama ben kafanızda bir fikir uyandırıp “haydi buraya gidelim” diyebileceğiniz güzellikteki birkaç yeri sizin için derledim.

İğneada Longozu,

Kırklareli Dünyanın en büyük longoz ormanlarından biri olan İğneada Longozu her mevsim çok güzel ama bence sonbaharda yaprakların farklı renkleriyle birlikte ayrı bir güzel. İğneada’da kamp yapmak için Issız bölgelerin dışında tesis alanları da olduğu için tercihlerinize göre kamp yapma şansınız var. İğneada Longozu, gerek ev sahipliği yaptığı canlı türleri açısından gerekse muazzam doğası açısından hepimiz için son derece önemli bir alan. Bu nedenle bölgede ateş yakmamak çok önemli. Milli park içinde bulunan göller, fotoğraf çekmek isteyenler için harika manzaralar sunuyor. Yalnız park içinde yol oldukça bozuk ve özellikle yağışlı zamanlarda bazı yerlere normal bir araçla gitmek her zaman mümkün olmayabiliyor. Bunu da aklınızda bulundurun.

Tas Gölü,

Zonguldak İstanbul’dan yaklaşık dört saat uzaklıkta olan Tas Gölü, sessiz ve sakin bir kamp yapmak isteyenler için bulunmaz bir nimet. Burada tek bir kamp alanı var. Etrafı ormanlarla sarılı kamp alanında dilediğiniz kadar kafa dinleyebilirsiniz. Kamp alanında ufak bir şelale ve şelalenin oluşturduğu yine ufak bir göl bulunuyor. Çadırınızı ister derenin kenarındaki ağaçların altına isterseniz de ormanın başladığı yere kurabilirsiniz. Tesiste her türlü olanağın olması ise doya doya dinlenmek isteyenlerin işini çok kolaylaştırıyor. Ormanın ortasındaki bu güzel kamp alanında güz döneminde biraz üşüyebilirsiniz. Hasta olmak istemiyorsanız kalın giysi konusunda tedariki olmanızı tavsiye ederim. Ha bir de, hafta sonları bir ihtimal piknikçiler gelebileceği daha sakin olan hafta içi günleri tercih etmeyi unutmayın.

Kapadokya,

Nevşehir Kapadokya’yı gören birçok insan kayaların içine oyulmuş evleri, balonları ve eşsiz manzaralarıyla bir peri masalının içinden geçmiş gibi hisseder. Ben de o insanlardan biriyim. Sonbahar ve kış döneminde de ayrı güzel olan Kapadokya hem yerli hem de yabancı turistlerin epey ilgisini çekiyor. Kapadokya’da kamp yapabileceğiniz özel kamp alanları olduğu gibi ücretsiz kamp alanları da bulunuyor. (Ama bu ücretsiz kamp alanlarında sırf güzel fotoğraf çekme amacıyla uçurumun kenarına kurmayın çadırınızı, aman dikkat.) Eğer Kapadokya’da giderseniz mutlaka sabah yapılan balon turlarını izleyin. Gerçekten çok erken saatlerde kalkmanız gerekse de inanın buna değiyor.

Kaz Dağları,

Çanakkale Bir yanda mavinin bir yanda yeşilin farklı tonlarının hakim olduğu Kaz Dağları, huzurlu ve keyifli bir kamp yapmak isteyenler için oldukça güzel bir alan. Kaz Dağları’nın her yeri çok güzel. Eğer buraya giderseniz etrafı turlamayı ihmal etmeyin. Yalnız Kaz Dağları İstanbul’a yakın olması sebebiyle hafta sonları sıklıkla tercih ediliyor. Daha sakin bir kamp için hafta içi günleri tercih edebilirsiniz.

Melike Dede

2016 yılında avukat olarak çalıştığı işinden istifa etti ve seyahat etmeye başladı. Bisikletle başladığı ilk uzun seyahatinde Türkiye'den Hindistan'a gitti. Hindistan’dan sonra sırt çantasıyla Tayland’a geçti ve burada bir süre İngilizce öğretmeni olarak çalıştı. Bu uzun seyahati yaklaşık 11 ay sürdü.

Türkiye'ye döndükten sonra kısa süreli yurtdışı gezilerine ve yurtiçi seyahatlerine devam etti. Kendisinin de kurucuları arasında yer aldığı Doğaya Dönüş Kampı isimli oluşum ile doğa faaliyetleri ve insanlara doğa bilincini yaymayı hedefleyen eğitim kampları düzenlemeye başladı. Gençlerin daha fazla yurtdışı eğitim fırsatından faydalanması ve hayata baktıkları pencereyi genişletmek için bir arkadaşıyla birlikte Sınırları Aşan Gençlik Derneği'ni kurdu.

Yaptığı çalışmalarda ve katıldığı söyleşilerde özellikle çevrenin korunmasına, iklim değişikliğine, minimal yaşama değiniyor ve daha sürdürülebilir bir dünya için vegan yaşamayı tercih ediyor. Şu anda karavanda yaşıyor ve markalar için dijital içerikler üretiyor. Yaptığı işlerin yanı sıra sosyal sorumluluk projeleri üretmeye ve dernek faaliyetlerine de devam ediyor.

En büyük hayali sağlıklı, üretken bir yaşamda gerçekten istediği şeyleri yapabilmek ve istemediği şeyleri yapmama hakkını özgürce kullanabilmek.


Instagram: https://www.instagram.com/melkeontheroad
Web Site: https://www.melkeontheroad.com