Ücretsiz Kargo (2-4 İş Günü) - Ücretsiz İade&Değişim - 200 TL Üzeri Alışverişlerde Hediye Fırsatları!

Yurtdışında gezilecek yerler listenizi şimdiden yapın

Yurtdışında gezilecek yerler listenizi şimdiden yapın

Yurtdışında gezilecek yerler listenizi şimdiden yapın

Ne kadar zamandır evde oturduğunuzu sayabildiniz mi? Birçoğumuz üç aydır evden dışarı çıkmadık. Seyahat etmeyi seven bizler için evlerimizde oturmak da kuşkusuz en zor şeylerden biri haline gelebiliyor. Elbette bu durumdan şikayetçi değiliz. Sağlıkla evde oturabilmek bu dönemde sahip olunabilecek en büyük lükslerden biri! Üstelik evde oturabilmenin bir diğer avantajı da araştırma yapmak için tonla zamanın olması. Dışarıya çıkmaya ve seyahat etmeye bu kadar özlem duyuyorken gezilecek yerler listesi yapmak için sizce de müthiş bir zaman değil mi? Özellikle henüz yurtdışına çıkacak fırsatı bulamamış olanlar için hayallerini gerçekleştirmenin zamanı geldi de geçiyor. Daha önce sizinle “Korona Günlerinde Evinizden Ziyaret Edebileceğiniz Yerler” yazısını paylaşmıştım. Bu defa da bizzat gidip görerek gezilecek yerler listesi yapmanızı kolaylaştıracak bazı tavsiyelerde bulunacağım. Yurtdışına seyahat etmek bugüne kadar size zor gelmiş olabilir, nereden başlayacağınızı bilememiş olabilirsiniz ama artık bütün bahaneleri bir kenara bırakma vakti. Dünyada görülecek çok fazla güzellik var ve görünen o ki bunları görmek için kısıtlı zamanımız var. Bu zamanı elimizden geldiğince verimli şekilde değerlendirmenin önemini anladığımız şu günlerde gelin seyahat etmenin oldukça kolay olduğu ülkelere şöyle bir göz atalım.

Gürcistan
Gürcistan Türk vatandaşlarından vize istemediği gibi çipli kimlikle girişleri de mümkün kıldığı için salgından sonra gezilecek yerler listenizin en üst sıralarında olmaya aday ülkelerden biri. Üstelik Gürcistan’a hem Artvin üzerinden hem de Ardahan üzerinden kolaylıkla giriş yapabilirsiniz. Yani hem pasaport çıkarmakla uğraşmayacaksınız, hem vize derdi yok, hem de uçak bileti almak zorunda değilsiniz. Daha ne olsun? Gürcistan’ın kültürünü tanımak ve gezilecek yerlerini keşfetmek için müthiş bir fırsat değil mi?

İran
Türk vatandaşlarından 90 güne kadar yapacakları turistik seyahatler için vize istemeyen İran hem yakınlığı, hem karadan kolaylıkla ulaşılabilirliği sayesinde en kolay seyahat edilebilecek ülkelerden biri olma özelliği taşıyor. Üstelik misafirperver insanları, muazzam kültürü ve görülmeye değer yapıları ile birlikte düşünüldüğünde İran mutlaka seyahat listenizde olmalı. Şahsen ben İran’da geçirdiğim 3 ayda hem gördüğüm yerlerden hem de tanıdığım insanlardan büyük keyif almıştım. Siz de dünya genelinde tüm koşullar normale döndüğünde pasaportunuzla vizeye ihtiyaç duymadan İran’ı ziyaret etmeyi düşünebilirsiniz.

Ukrayna
Ukrayna da tıpkı Gürcistan gibi Türk vatandaşlarından vize istemeyen ve çipli kimlikle girişin mümkün olduğu ülkelerden biri. Gürcistan’dan tek farkı buraya gitmek için bir uçak biletine ihtiyacınızın olduğu gerçeği. Ancak buna rağmen Ukrayna’ya gitmek için son derece uygun uçak biletleri bulmanız da mümkün. Yani Ukrayna’yı keşfetmeniz için hala yeterince sebep var!

Vizesiz Balkan Ülkeleri
Avrupa’nın en müthiş kültürlerinden birine ev sahipliği yapan Balkanlarda keyifli bir tura çıkmak isterseniz vizesiz Balkan ülkelerine sadece geçerli bir pasaportla giriş yapabilir ve tüm ülkeleri baştan sona gezebilirsiniz. Makedonya, Arnavutluk, Sırbistan, Bosna Hersek, Karadağ, Kosava’yı sınırlarında bulunduran vizesiz Balkan ülkeleri, Avrupa’da uçmanın oldukça uygun olduğu bölgelerden biridir. Bu sayede son derece ucuz uçuşlar bulabilirsiniz. Üstelik vizesiz Balkan ülkelerine Türkiye’den düzenlenen turlar tek başına seyahat etmekten çekinenler için de iyi bir alternatif sunuyor. Eğer Shcengen vizeniz ya da yeşil pasaportunuz varsa otobüsle gerçekleştirilen Balkan turlarını da deneyebilir ya da kişisel aracınızla keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.   Dünyadaki sayısız güzelliği keşfetmeye seyahat etmenin oldukça kolay olduğu bu 9 ülkeden başlamak sizce de kulağa mantıklı gelmiyor mu? Yurtdışında gezilecek yerler listenizi şimdiden yapmayı ve bu ülkeleri de listenize dahil etmeyi unutmayın. Sağlıklı bir karantinanın ardından tekrar yolda olmak ve dünyayı keşfetmeye devam edebilmek dileğiyle, kendinize iyi bakın.

Melike Dede

2016 yılında avukat olarak çalıştığı işinden istifa etti ve seyahat etmeye başladı. Bisikletle başladığı ilk uzun seyahatinde Türkiye'den Hindistan'a gitti. Hindistan’dan sonra sırt çantasıyla Tayland’a geçti ve burada bir süre İngilizce öğretmeni olarak çalıştı. Bu uzun seyahati yaklaşık 11 ay sürdü.

Türkiye'ye döndükten sonra kısa süreli yurtdışı gezilerine ve yurtiçi seyahatlerine devam etti. Kendisinin de kurucuları arasında yer aldığı Doğaya Dönüş Kampı isimli oluşum ile doğa faaliyetleri ve insanlara doğa bilincini yaymayı hedefleyen eğitim kampları düzenlemeye başladı. Gençlerin daha fazla yurtdışı eğitim fırsatından faydalanması ve hayata baktıkları pencereyi genişletmek için bir arkadaşıyla birlikte Sınırları Aşan Gençlik Derneği'ni kurdu.

Yaptığı çalışmalarda ve katıldığı söyleşilerde özellikle çevrenin korunmasına, iklim değişikliğine, minimal yaşama değiniyor ve daha sürdürülebilir bir dünya için vegan yaşamayı tercih ediyor. Şu anda karavanda yaşıyor ve markalar için dijital içerikler üretiyor. Yaptığı işlerin yanı sıra sosyal sorumluluk projeleri üretmeye ve dernek faaliyetlerine de devam ediyor.

En büyük hayali sağlıklı, üretken bir yaşamda gerçekten istediği şeyleri yapabilmek ve istemediği şeyleri yapmama hakkını özgürce kullanabilmek.


Instagram: https://www.instagram.com/melkeontheroad
Web Site: https://www.melkeontheroad.com