200TL ve Üzeri Ücretsiz Kargo / Ücretsiz İade & Değişim

Yolculuk Ne Zaman Başlar?

Yolculuktan söz edildiği an bir yerden bir yere hareket eden ya da yaşadığı yerlerden uzaklaşan insanlar düşünürüz. Halbuki ruhen, fikren karar verdiğimiz an bence çoktan yola çıkmışız demektir. Birilerinden ya da bir şeylerden ilham alarak bile başlayabilir bir yolculuk.

Mesela hayatımda iz bırakan kitaplardan biridir; "Seksen Günde Devri Alem” o küçücük aklımla çevirirken o sayfaları, işte benim yolculuğum tam da orada başladı.

Şöyle bir sahne vardı! Adam atar topar evine gelir, yardımcısına seslenir ve der ki; Hazırlan on dakika içerisinde trene bineceğiz. Yardımcısı yolculuğa mı çıkıyoruz efendim? diye sorar. Evet dünya turuna çıkıyoruz diye yanıtlar. Trende her şeyi anlatırım haydi şimdi yol çantalarımızı hazırlayalım. İçine sadece bir kaç kıyafet koy ve ihtiyacımız olan şeyleri yolda tamamlarız der.

Bu sahne bana çok şey öğretti. 1 kilometrelik bir yolculukla 100.000’lerce kilometre arasında konu “hazır olabilmek” ise aslında çokta bir fark olmadığı. Yıllardır dünyayı dolaşıyorum. Son 6 yıldır ise tek başıma motosiklet ile her sene farklı bir kıtaya sürüyorum. Benim için yolda olmak artık bir yaşam biçimi halini aldı diyebilirim.

Yol kat ettikçe daha fazla olgunlaştığımı ve daha fazla sakinleştiğimi hissediyorum. Belki de önce kendine sonra da dünyaya tahammülün arttığındandır. Yollar bizlere her zaman farklılıkları ve çeşitlilikleri sunar. Bize farklı renkler ikram ederken bir yandan da ön yargılarımızı alıp götürür. Ardında geniş bir bakış açısı bırakır.

Benim için yolda olmanın anlamı bir yere varmaktan çok öte. Gitmek arzusu ile harekete geçiyorum, varmak ise aklımın çok uzağında. Belki de kendimizle karşılaşma ümidi. Çok sevdiğim bir söz var; “İnsan kendini ancak ve ancak insanda tanır” diye. Ne kadar farklı insan ve ne kadar farklı kültür tanırsak o kadar kendimize yaklaşıyoruz farkında olmadan.

Yolculuk ne zaman mı başlar? Bir hayal içimize düşer, karar veririz ve yollar kendiliğinden akmaya başlar. Geriye sadece bedenimizi ruhumuza yetiştirmek kalır. Nice yol hikayelerimiz olsun…

Yolculuk ne zaman mı başlar? Bir hayal içimize düşer, karar veririz ve yollar kendiliğinden akmaya başlar. Geriye sadece bedenimizi ruhumuza yetiştirmek kalır. Nice yol hikayelerimiz olsun…

Motosikletli gezgin ve akademisyen Asil Özbay, ilk kez Tiburon için yazıyor. Bundan sonra ayda iki yeni yazı ile “Kendi Yolundakilere” ilham verecek olan Özbay’ın devam eden yol hikayesi için "Yolculuklar Tesadüfleri Sever" başlıklı yazısını okumayı unutmayın.

Asil Özbay

1985’te Düzce’de doğdu. Çocukluğunda başlayan sporculuk yaşamına Spor Bilimleri Fakültesinde okuyarak devam etti. Aynı alandaki doktora eğitimine ve akademisyenlik mesleğine devam etmekte. Kendini ekstrem sporlar tutkunu olarak tanımlayan Asil Özbay, 17 yıldır motosiklet kullanmakta.

Okumayı, deneyimlemeyi ve hayatın farklı alanları ile bağ kurmayı seven Asil Özbay için motosiklet, farklılıklara en pratik ve en eğlenceli yollardan ulaşabilme aracı. Adriyatik’ten Atlas Okyanusuna, Sahra Çöllerinden Moğolistan Bozkırlarına uzanan deneyimsel bir yaşam sürecini sürdürmekte.

“Anın İçinde, Rutinin Dışında” yaşam görüşü ile her yıl İstanbul’dan başlayarak farklı kıtalara mücadele ve ilham veren yolculuklar yapmakta. Deneyimlerini “Dikiz Aynamda Dünya” adı ile sosyal medya belgeseli formunda paylaşmaktadır.

Tek başına motosikleti ile gerçekleştirmiş olduğu uzun rotalar:
2015: Yunanistan, Makedonya, Arnavutluk, Karadağ, Hırvatistan, Slovenya, Bosna-Hersek, Avusturya, İtalya, Bulgaristan
2016: Yunanistan, İtalya, Fransa, İspanya, Fas
2017: Gürcistan, Rusya , Moğolistan
2018: İran
2019: İran Pakistan, Hindistan, Himalayalar, Nepal

Yolculuk sonralarında ise hikayelerini “İlham Veren Konuşmalar” çatısı altında çeşitli motivasyon ve liderlik toplantılarında paylaşmaktadır.