200 TL ve üzeri alışverişlerde ücretsiz kargo - Ücretsiz iade&değişim

Yeni dönemde kamp yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Yeni dönemde kamp yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Yeni dönemde kamp yaparken dikkat edilmesi gerekenler  

Koronavirüsün yayılması farklı bir boyut almış olsa da etkisi hala devam ediyor. Özellikle kapalı alan aktivitelerinde ve insanlarla etkileşimin yüksek olduğu uçak yolculuklarında bulaşma riski yüksek olan virüs nedeniyle kampçılık gibi doğa aktiviteleri daha çok tercih edilmeye başladı. Geçtiğimiz haftalarda kamp yapmakla ilgili birçok konudan bahsettik. Artık herkesin kamp yapmaya daha önce olduğundan bir adım daha yakın olduğunu tahmin ediyorum. O nedenle bu yazıda virüsün değiştirdiği düzenimizde kamp yaparken dikkat edilmesi gerekenlerden bahsedeceğim.

Sosyal mesafe ve maske kullanımına dikkat

Kamp yapmak her ne kadar bir açık hava aktivitesi olsa da hala sosyal mesafeye dikkat etmenin önemi büyük. Kampa gittiğinizde hem kendinizi hem de başkalarını korumaya devam edebilmek için çadırınızı diğer kampçılardan uzağa konumlandırmanız ve başkalarıyla etkileşiminizi olabildiğince azaltmanız gerekiyor. Özellikle kamp ateşi sohbetleri, çay ve yiyecek ikramları gibi şeylerden bu dönemde bir miktar mahrum kalacağız. İnsanlarla bir araya gelmeniz gerektiğindeyse maske kullanmaya devam etmeniz herkesin sağlığı için hala gerekli.

Sakin kamp alanları seçmek

Kalabalık kamp alanları yerine sakin kamp alanlarını tercih ederek insanlarla karşılaşma ihtimalinizi en aza indirebilirsiniz. Bu özellikle kamp tesislerindeki ortak kullanılan alanlar söz konusu olduğunda önem taşıyor. Birçok kamp alanında bulunan ortak tuvalet ve mutfakları kullanırken kişisel hijyeninize özellikle dikkat etmelisiniz. Bu alanlardaki kapı kollarına, musluklara, sifonlara, sabun mekanizmalarına ve daha birçok yere sizden önce başkalarının dokunduğunu unutmayın.

Kişisel hijyen her şeydir

Kişisel hijyen demişken, tahmin edeceğiniz üzere kampa giderken yanınızda bulundurmanız gereken malzemelerin önem sıralaması da bir hayli değişti. Eskiden kamp malzemeleri her şeyden daha önemliyken bugünlerde özellikle sabun, dezenfektan, ıslak mendil, maske gibi çeşitli koruyucular büyük önem kazandı. Özellikle kamp alanlarındaki ortak alanları kullanmadan önce dokunduğunuz yerleri mutlaka temizleyin ve bu alanları kullandıktan sonra her ihtimale karşı ellerinizi sabunla güzelce yıkayın

Vahşi yaşama dikkat

Koronavirüs nedeniyle doğadaki insan aktivitesi son derece azaldığı için vahşi hayvan aktiviteleri de bir miktar arttı. Daha önce kamp yapmaya gittiğiniz bir alanda hiçbir vahşi hayvanla karşılaşmamış olabilirsiniz. Ancak son birkaç aydır insanların uğramadığı bu yerleri hayvanlar ziyaret etmeye başlamış olabilir. O nedenle özellikle doğanın içindeki kamp alanlarına giderken hayvanlarla karşılaşma ihtimalinizin öncekine nazaran daha fazla olduğunu unutmayın ve önemlerinizi buna göre alın.

Kamp öncesi hazırlık

Kampa gitmeden önce ihtiyaç duyacağınız şeylerin ayrıntılı bir listesini yapıp hepsini yanınıza aldığınızdan emin olun. Bunu yaparken evinizdeki mevcut malzemeleri kullanmaya çalışın. Böylece dışarıdan alışveriş yapmaz ve virüsle karşılaşma ihtimalinizi azaltmış olursunuz.

Önleminizi alın ve kendinizi doğaya bırakın

Kamp yapmak her ne kadar diğer aktivitelere göre daha güvenli olsa da tedbiri elden bırakmamakta ve kendimizi korumaya devam etmekte fayda var. O yüzden kampa giderken yukarıdaki detaylara dikkat etmeyi unutmayın. Şimdiden doğanın içinde keyifli bir kamp diliyorum!

Melike Dede

2016 yılında avukat olarak çalıştığı işinden istifa etti ve seyahat etmeye başladı. Bisikletle başladığı ilk uzun seyahatinde Türkiye'den Hindistan'a gitti. Hindistan’dan sonra sırt çantasıyla Tayland’a geçti ve burada bir süre İngilizce öğretmeni olarak çalıştı. Bu uzun seyahati yaklaşık 11 ay sürdü.

Türkiye'ye döndükten sonra kısa süreli yurtdışı gezilerine ve yurtiçi seyahatlerine devam etti. Kendisinin de kurucuları arasında yer aldığı Doğaya Dönüş Kampı isimli oluşum ile doğa faaliyetleri ve insanlara doğa bilincini yaymayı hedefleyen eğitim kampları düzenlemeye başladı. Gençlerin daha fazla yurtdışı eğitim fırsatından faydalanması ve hayata baktıkları pencereyi genişletmek için bir arkadaşıyla birlikte Sınırları Aşan Gençlik Derneği'ni kurdu.

Yaptığı çalışmalarda ve katıldığı söyleşilerde özellikle çevrenin korunmasına, iklim değişikliğine, minimal yaşama değiniyor ve daha sürdürülebilir bir dünya için vegan yaşamayı tercih ediyor. Şu anda karavanda yaşıyor ve markalar için dijital içerikler üretiyor. Yaptığı işlerin yanı sıra sosyal sorumluluk projeleri üretmeye ve dernek faaliyetlerine de devam ediyor.

En büyük hayali sağlıklı, üretken bir yaşamda gerçekten istediği şeyleri yapabilmek ve istemediği şeyleri yapmama hakkını özgürce kullanabilmek.


Instagram: https://www.instagram.com/melkeontheroad
Web Site: https://www.melkeontheroad.com