200TL ve Üzeri Ücretsiz Kargo / Ücretsiz İade & Değişim

Yalnız kamp yapmak aradığınız şey olabilir

Yalnız kamp yapmak aradığınız şey olabilir

Yalnız kamp yapmak aradığınız şey olabilir  

İnsanların kamp yapmayı sevmesinin altında zamanlarını doğaya daha yakın bir yerde geçirme ve günlük eziyet haline gelen stresten arınma isteği yatıyor çoğunlukla. Ben de çalıştığım dönemlerde kamp yapacağım zamanın gelmesini iple çektiğimi hatırlıyorum. Hatta daha dönüş vakti gelmeden döneceğim zamanı düşünüp dertlenirdim. O dönemlerde genelde arkadaşlarımla kamp yapmayı tercih ediyordum ve bu bana oldukça keyifli geliyordu. Ama bazı insanlar bir grupla beraberken, ki bu grup aile ya da arkadaş grubu olabilir, çevrenin tadını tam olarak çıkaramıyorlar. Gürültü, iş yoğunluğu ve dikkat dağıtıcı şeyler, aslında yalnız olduğunuzda davrandığınız ya da olmak istediğiniz kimlikten sizi uzaklaştırabiliyor.   Eğer siz de böyle hissediyorsanız ve bu yüzden kamp yapmaktan hoşlanmadığınızı düşünüyorsanız bence yalnız kamp yapmaya bir şans vermelisiniz. Yalnız kamp fikri ilk başta korkutucu görünse de, tek başınıza kamp yapmak, düşündüğünüzden daha fazla ayrıcalık sunabilir.  

Sınırlarınızı test edin  

Yalnız kamp yapmak keyiflidir ama aynı zamanda sizi kampın tüm yönleriyle test eder. Eğer normalde çadırı kuran kişi siz değilseniz, ya da kamp ateşini siz yakmıyorsanız, her zaman bir başkasının bu görevleri sizin yerinize yapmasına izin verdiyseniz biraz işiniz var demektir. Yalnızken akşam yemeği hazırlayacak kimse olmaz; çadırı da sizin yerinize bir başkası kurmaz. Tek başınıza kamp yapmak için çadır kurmaktan, ateş yakıp yemek pişirmeye kadar tüm ihtiyaçlarınız için temel bir beceriye sahip olmanız gerekir. Bunları kampa gitmeden önce öğrenebileceğiniz gibi eğer zoru seven bir yapınız varsa yaşayarak öğrenmeyi de deneyebilirsiniz.

Kendi mutluluğunuzu yaşayın  

Başkasının istediği zaman (veya çocuklarınız sabah olduğuna karar verdiğinde) uyanmak yerine, geç saatlere kadar uyumaya karar verebilir veya uyku tulumunuzdan sabahın erken saatlerinde çıkıp bir yürüyüş yapabilirsiniz. Yalnızken her dilediğinizi, istediğiniz kadar çok veya az yapabilirsiniz! Eğer yalnız bir kamp yapmaya karar verirseniz başka şeyler düşünmek yerine kahvenizi yudumlayıp öylece oturabileceğinizi unutmayın.

Durun ve sessizliğin tadını çıkarın  

Şimdi şöyle bir düşünün, en son ne zaman hiçbir şey yapmadan sessizce oturdunuz? Ama gerçek bir sessizlikten bahsediyorum. Kafanızda bir plan, etrafta dikkat dağıtıcı bir ses olmadan? Eğer çok popüler bir kamp alanı seçmezseniz ve etrafta müzik açıp halay çeken piknikçiler olmazsa tek başınıza kamp yapmaya gittiğinizde fark edeceğiniz ilk şey sessizliğin gerçekte nasıl bir şey olduğu olacak. Gece uyku tulumunuzda uzanırken doğanın tüm seslerini gerçekten duyabiliyor olacaksınız. Akşamları sadece kamp alanınızda oturmak ve kitap okumak bile sessizliğin tadını çıkarmanıza yetecek.  

Hamağınızı unutmayın  

Evet ayaklarımızı uzatıp uzanmayı hepimiz seviyoruz ama hiçbir şey hamakta uzanmanın yerini alamaz bana göre. Keyfinin yanı sıra bir hamakta uzandığınızda vücudunuzda basınç noktaları oluşmadığı için bedeniniz daha çok rahatlar. Bu kamp gezinizde yanınıza hamağınızı almayı unutmayın o yüzden.   Hepimizin hayattan keyif almak için çeşitli alışkanlıkları var. Ama bazen alışık olduğumuz şeylere fazlasıyla tutunup yeni şeyleri kaçırıyoruz. Yeni şeyleri denemek ve doğadavakit geçirmeyi sağlayan daha fazla alışkanlık edinmek bence oldukça önemli. Doğa dendiğinde akla gelen ilk isimlerden biri olan John Muir’in dediği gibi “İnsan doğaya her adım attığında aradığından fazlasını bulur.”

Melike Dede

2016 yılında avukat olarak çalıştığı işinden istifa etti ve seyahat etmeye başladı. Bisikletle başladığı ilk uzun seyahatinde Türkiye'den Hindistan'a gitti. Hindistan’dan sonra sırt çantasıyla Tayland’a geçti ve burada bir süre İngilizce öğretmeni olarak çalıştı. Bu uzun seyahati yaklaşık 11 ay sürdü.

Türkiye'ye döndükten sonra kısa süreli yurtdışı gezilerine ve yurtiçi seyahatlerine devam etti. Kendisinin de kurucuları arasında yer aldığı Doğaya Dönüş Kampı isimli oluşum ile doğa faaliyetleri ve insanlara doğa bilincini yaymayı hedefleyen eğitim kampları düzenlemeye başladı. Gençlerin daha fazla yurtdışı eğitim fırsatından faydalanması ve hayata baktıkları pencereyi genişletmek için bir arkadaşıyla birlikte Sınırları Aşan Gençlik Derneği'ni kurdu.

Yaptığı çalışmalarda ve katıldığı söyleşilerde özellikle çevrenin korunmasına, iklim değişikliğine, minimal yaşama değiniyor ve daha sürdürülebilir bir dünya için vegan yaşamayı tercih ediyor. Şu anda karavanda yaşıyor ve markalar için dijital içerikler üretiyor. Yaptığı işlerin yanı sıra sosyal sorumluluk projeleri üretmeye ve dernek faaliyetlerine de devam ediyor.

En büyük hayali sağlıklı, üretken bir yaşamda gerçekten istediği şeyleri yapabilmek ve istemediği şeyleri yapmama hakkını özgürce kullanabilmek.


Instagram: https://www.instagram.com/melkeontheroad
Web Site: https://www.melkeontheroad.com