200 TL ve üzeri alışverişlerde ücretsiz kargo - Ücretsiz iade&değişim

Seyahat etmeye nasıl başlanır ?

İlk seyahat etmeye başladığımda yakın çevrem sanki kendimi bir volkanın tepesinden fokurdayan lavlara bırakıyormuşum gibi tepki vermişlerdi. Kabul ediyorum işimden istifa ederek seyahat etmeye başlamak sonrasında da eski işimi tamamen bırakıp kendime yapmaktan keyif aldığım bir iş kurmak benim de hayatımda her gün yaptığım bir şey değildi. Ama hala oldukça normal bir şey yaptığımı düşünüyorum.

 

Bunu bir soruyla anlatmama izin verin. Bir işte çalıştığınızı hayal edin. İşinizden memnun değilsiniz. Yapmak istediğiniz başka şeyler; kurduğunuz bazı hayaller var. Fakat bir şekilde her ay para kazanmanız gerekiyor ve şu an kazandığınız parayı riske atamıyorsunuz. O nedenle hayallerinizi boş verip yapmak istemediğiniz şeyleri her gün günün 8 saati yapmaya devam ediyorsunuz. Bu şekilde ömrünüz geçiyor. Şanslıysanız mide yanması, boyun düzleşmesi ve sırt ağrısı gibi basit sorunlarla geçirdiğiniz bir hayat size normal geliyor mu? Bana gelmemişti ve bence hayatımı istediğim şekilde yaşayabilmek için risk almak istemem oldukça normaldi. O yüzden ne yapmak istediğime karar verdim ve istemediğim şeyleri değiştirdim.

 

Seyahat etmeye nasıl başlanır?

 

Aslında seyahat etmeye nasıl başlanır sorusunun tek bir cevabı yok. Zaten hayatınızı değiştirmek için yapabileceğiniz tek şey de seyahat etmek değil. Ama ben bu yazıda seyahat etmek isteyip bunu nasıl yapacağını bilmeyenler için kendi deneyimlerimden yola çıkarak bir şeyler aktarmak istiyorum.

 

Ne istediğinize karar verin

 

İnsanlar çoğu zaman kendi güçlerini hiçe sayma eğilimindedir. Hayatlarını değiştirme kabiliyetinin kendi ellerinde olmadığı yanılgısına kapılırlar. Oysa hayatınız yeni bir seçim yaptığınız, yeni bir karar verdiğiniz her an değişir.

 

Karar vermek gerçekten son derece güçlü bir eylemdir. Kendinize karşı dürüst olup ne yapacağınıza karar verdiğiniz an hayatınız da değişmeye başlar. O yüzden işe önce ne istediğinize karar vererek başlayın.


Seyahat modelinizi belirleyin

 

Seyahat etmek için ille işinizden istifa edip varınızı yoğunuzu satmanıza gerek yok.  Seyahat etmeyi seviyor olabilirsiniz ama sonsuza kadar sürecek bir dünya turu yapmak zorunda değilsiniz. O nedenle seyahat modelinizi belirleyin. Senede kaç kez seyahat etmek istiyorsunuz? Ne sıklıkla seyahat edeceksiniz? Hangi ülkelere seyahat etmek istiyorsunuz? Tüm bunları oturup ayrıntılarıyla belirlemeniz gerekmiyor. İşe gitmek istediğiniz ülkelerin listesini yaparak başlayabilirsiniz. O ülkelerde nereleri görmek istediğinizi ve bu görmek istediğiniz yerler için en az kaç güne ihtiyacınız olduğunu belirlemek zaten seyahat modelinizi aşağı yukarı belirleyecektir.

 

Bununla birlikte seyahat aracınız seyahatinizin süresini, rotasını ve bütçesini belirleyecek en önemli faktördür. O nedenle hangi araçları kullanarak seyahat edeceğinizi belirlemek seyahatlerinizin büyük ölçüde şekillenmesini sağlayacaktır.

 


Harcamalarınızı ve önceliklerinizi gözden geçirin

 

Paranın hayatımızda oldukça önemli bir yere sahip olduğunu kabul edelim. Zaten karşılığında vaktimizi sattığımız bir şeyin önemsiz olduğunu iddia etmek de saçma olurdu. Seyahat etmeye ilk karar verdiğim zamanlarda maddiyat kafama çok takılıyordu. Çünkü çalışmama rağmen bütün param kuş olup uçuyordu ve ben hiçbir şey biriktiremiyordum. O yüzden harcamalarımı mercek altına aldım.

 

Dışarıda yemek yemeyi, sigarayı ve taksi kullanmayı bıraktım. Çünkü benim önceliğim seyahat etmekti ve bunlar bu uğurda gözden çıkarabileceğim şeylerdi. Siz de kendi önceliklerinizi belirleyip harcamalarınızın akış yönünü değiştirmeyi deneyin.

 

Seyahat eden insanların bunu nasıl yaptığına bakın

 

Son olarak seyahat eden insanların nasıl seyahat ettiğine bakın. Varsa bloglarını okuyun; videolarını izleyin. Ucuz uçak biletlerini nasıl buluyorlar, hangi ülkelerde nereleri öneriyorlar, seyahat ederken karşılaştıkları zorluklar neler? Bunlar hep size vakit kazandıracak ve seyahat etme fikrinizin güçlenmesine ya da günün sonunda aslında seyahat etmek istemediğinizi; başka şeyler yapmak istediğinizi anlamanıza sebep olacak şeyler.

 

Ama her halükârda sizi yapmak istediklerinizi ve yapmak istemediklerinizi sorgulamanızı sağlayan ufak bir iç yolculuğa çıkarmış olacaklar. Şimdiden iyi yolculuklar!

 

Melike Dede

2016 yılında avukat olarak çalıştığı işinden istifa etti ve seyahat etmeye başladı. Bisikletle başladığı ilk uzun seyahatinde Türkiye'den Hindistan'a gitti. Hindistan’dan sonra sırt çantasıyla Tayland’a geçti ve burada bir süre İngilizce öğretmeni olarak çalıştı. Bu uzun seyahati yaklaşık 11 ay sürdü.

Türkiye'ye döndükten sonra kısa süreli yurtdışı gezilerine ve yurtiçi seyahatlerine devam etti. Kendisinin de kurucuları arasında yer aldığı Doğaya Dönüş Kampı isimli oluşum ile doğa faaliyetleri ve insanlara doğa bilincini yaymayı hedefleyen eğitim kampları düzenlemeye başladı. Gençlerin daha fazla yurtdışı eğitim fırsatından faydalanması ve hayata baktıkları pencereyi genişletmek için bir arkadaşıyla birlikte Sınırları Aşan Gençlik Derneği'ni kurdu.

Yaptığı çalışmalarda ve katıldığı söyleşilerde özellikle çevrenin korunmasına, iklim değişikliğine, minimal yaşama değiniyor ve daha sürdürülebilir bir dünya için vegan yaşamayı tercih ediyor. Şu anda karavanda yaşıyor ve markalar için dijital içerikler üretiyor. Yaptığı işlerin yanı sıra sosyal sorumluluk projeleri üretmeye ve dernek faaliyetlerine de devam ediyor.

En büyük hayali sağlıklı, üretken bir yaşamda gerçekten istediği şeyleri yapabilmek ve istemediği şeyleri yapmama hakkını özgürce kullanabilmek.


Instagram: https://www.instagram.com/melkeontheroad
Web Site: https://www.melkeontheroad.com