200 TL ve üzeri alışverişlerde ücretsiz kargo - Ücretsiz iade&değişim

Seyahat Ederken Çalışmak

Seyahat Ederken Çalışmak  

Seyahat etmek isteyip buna ayıracak fazla bütçeniz olmadığını düşünüyorsanız ya da çok kısıtlı bir bütçeyle seyahat etmeniz gerekiyorsa mevcut bütçenizi yapılandırmak iyi bir seçenek olabilir. Bu noktada harcamalarınızı azaltmanın en kolay yollarından biri seyahat ederken çalışmaktır. Elbette sabah 9 akşam 5 bir işe girip çalışmaktan bahsetmiyorum. Bahsettiğim şey seyahat ederken bir miktar da olsa para kazanmanıza ve masraflarınızı azaltmanıza yardımcı olabilecek bir iş. Yani gittiğiniz yerlerde yapabileceğiniz pratik ve sürdürülebilir işlerden bahsediyorum. Peki seyahat ederken hangi işleri yapabilirsiniz? Aslında bu ne kadar yaratıcı olduğunuza göre değişir ama ben bu yazıda aklıma gelenleri ve seyahat edenler tarafından sıklıkla uygulanan çalışma biçimlerini sizinle paylaşmak istiyorum.  

Yeteneklerinizi kullanın!

Seyahat ederken yapılabilecek en iyi şeylerden bir tanesi kuşkusuz yeteneklerinizi kullanarak bir “ürün” ortaya çıkarmaktır. Yeteneklerinize bağlı olarak bu ürün her şey olabilir. Bir enstrüman çalıyorsanız sokakta müzik yapabilirsiniz, resim yeteneğiniz varsa para, kalacak yer veya yemek karşılığında resim çizebilir ya da gittiğiniz şehirlerde ücretli atölyeler düzenleyebilirsiniz, çeşitli yeteneklerinizi kullanarak sokak sanatçısı olabilirsiniz, yoga eğitimi aldıysanız gittiğiniz yerlerdeki yoga stüdyolarında atölyeler yapabilirsiniz, kısacası yeteneklerinizi seyahat etmenizi kolaylaştıracak araçlara dönüştürebilirsiniz.   Bu yetenekleriniz size para olarak dönmese bile mutlaka kalacak yer ve yemek olarak dönecektir. Örneğin dünyanın her yerindeki birçok hostel duvarlarına yaratıcı çizimler yapabilecek gezginlere ücretsiz konaklama ve yeme içme imkânı sunar. Yine bazı hostellerde ve otellerde misafirlerin katılabileceği atölyeler düzenleyerek ücretsiz konaklayabilirsiniz. Hatta bazılarında para kazanma imkanınız bile vardır!

El işi yapmaya ne dersiniz?

Eğer bir yeteneğiniz yoksa, herkesin yapabileceği el işi ürünler yapıp satarak seyahat etmeyi deneyebilirsiniz. Seyahat etmekle az çok ilgiliyseniz mutlaka dünyanın bir köşesinde bileklik satarak masraflarını çıkaran birinin hikayesine rastlamışsınızdır. Gerçekten bu iş gezginler arasında oldukça popüler. Sadece bileklik de değil; çeşitli el işi ürünler yapıp satarak seyahat etmek mümkün. Taşınması kolay, az yer kaplayan malzemelerle ürettiğiniz ürünleri kim alır diye düşünmeyin. Yaptığı şeyleri satarak sırt çantasıyla seyahat eden bir gezgin görmek insanlara son derece ilginç geldiği için birçok insan ürünlerinizi satın almak isteyecektir. Tabii yaptığınız bu satışlarla köşeyi dönemeyeceğinizi unutmayın; ama en azından günü kurtarmanız mümkün.

Online işler yaparak para kazanın!

Eğer yanınızda bir laptopunuz varsa ve online olarak para kazanabileceğiniz bir işiniz varsa seyahat ederken para kazanmak oldukça kolay hale gelir. Ancak bu ne yazık ki sıfırdan başlanıp yüksek meblağlar kazanılabilecek bir iş modeli değildir. Bir konuda iyi değilseniz ya da uzmanlığınız yoksa o kadar da işe yaramaz. İnternette anket doldurarak veya başka basit günlük işler yaparak zahmetsiz para kazanmak mümkündür ancak banka hesabınıza dişe dokunur bir meblağın geçmesi aylar sürebilir.   Online olarak para kazanmanın en iyi yollarından birkaçı stok siteler için fotoğraf ve video çekmek, online platformlar için yazı yazmak, web sitesi dizaynı yapmak, youtube kanalı oluşturmak gibi şeylerdir. Tabii tüm bunlar için bilgi ve ekipman şarttır. Bu gibi işler yaparken seyahatinizin bir kısmını ya içerik oluşturarak ya da bilgisayar başında geçirmeniz gerekir ve dışarıdan son derece basit gibi görünen bu işlerin uygulaması sanıldığı kadar basit değildir. Yine de öğrenmeye açıksanız, elinizin altında kullanabileceğiniz ekipmanlarınız varsa biraz araştırmayla ve deneyimle bu iş modelinin üstesinden gelebilirsiniz!  

Gönüllü işlerde çalışmak

Seyahat ederken online olarak üye olup dünyanın hemen her yerinde gönüllü iş imkanı bulabileceğiniz web sitelerinden faydalanarak kendinize iş bulabilirsiniz. Bu şekilde bulacağınız işlerden para kazanamasanız da konaklama ve yeme-içme harcamalarınızı ortadan kaldırmanız mümkündür. Bunun yanında gönüllü işlerde çalışmanın en iyi yanı yeni arkadaşlar edinmek ve başka bir ihtimalde yapmanın çok mümkün olmayacağı işlerde tecrübe kazanmaktır.  

Hayaller hayatlar durumuna düşmemek için minik bir öneri

Tüm bunları ve daha benim aklıma gelmeyen başka işleri yaparak seyahat etmek, yani en azından günlük masrafları azaltmak pek tabii mümkün ama bir şeyi de unutmamak lazım. Her durumda olumlu düşünmenin gücü tartışılmaz fakat dünyanın da bin bir türlü hali var. O yüzden ister sokakta bileklik satıp günü kurtarın isterseniz youtube kanalınızdan deli gibi reklam geliri elde edin yine de her durumda seyahat ederken karşılaşabileceğiniz olumsuz durumlar için köşenizde bir miktar birikmiş paranız olsun.   Böylece özgürce peşinden koştuğunuz hayallerinize hiçbir zaman ara vermek zorunda kalmazsınız ve kafanızın rahatlığının keyfini doya doya çıkarabilirsiniz. Harika yol hikayeleriniz olması dileğiyle!

Melike Dede

2016 yılında avukat olarak çalıştığı işinden istifa etti ve seyahat etmeye başladı. Bisikletle başladığı ilk uzun seyahatinde Türkiye'den Hindistan'a gitti. Hindistan’dan sonra sırt çantasıyla Tayland’a geçti ve burada bir süre İngilizce öğretmeni olarak çalıştı. Bu uzun seyahati yaklaşık 11 ay sürdü.

Türkiye'ye döndükten sonra kısa süreli yurtdışı gezilerine ve yurtiçi seyahatlerine devam etti. Kendisinin de kurucuları arasında yer aldığı Doğaya Dönüş Kampı isimli oluşum ile doğa faaliyetleri ve insanlara doğa bilincini yaymayı hedefleyen eğitim kampları düzenlemeye başladı. Gençlerin daha fazla yurtdışı eğitim fırsatından faydalanması ve hayata baktıkları pencereyi genişletmek için bir arkadaşıyla birlikte Sınırları Aşan Gençlik Derneği'ni kurdu.

Yaptığı çalışmalarda ve katıldığı söyleşilerde özellikle çevrenin korunmasına, iklim değişikliğine, minimal yaşama değiniyor ve daha sürdürülebilir bir dünya için vegan yaşamayı tercih ediyor. Şu anda karavanda yaşıyor ve markalar için dijital içerikler üretiyor. Yaptığı işlerin yanı sıra sosyal sorumluluk projeleri üretmeye ve dernek faaliyetlerine de devam ediyor.

En büyük hayali sağlıklı, üretken bir yaşamda gerçekten istediği şeyleri yapabilmek ve istemediği şeyleri yapmama hakkını özgürce kullanabilmek.


Instagram: https://www.instagram.com/melkeontheroad
Web Site: https://www.melkeontheroad.com