Ücretsiz Kargo&İade&Değişim (2-4 İş Günü) - Kapıda Ödeme Seçeneği

Karavanla Seyahat Etmek İçin 5 Neden

Karavanla Seyahat Etmek İçin 5 Neden

Karavanla Seyahat Etmek İçin 5 Neden

Başlangıçta herkesin bir hayal olarak gördüğü, ancak biraz uğraşla kolayca gerçeğe dönüşebilecek bir şey karavan. Seyahat seçenekleri oldukça geniş bir yelpazede seyrederken birçok kişinin içinde bir yerlerde karavanla gezme arzusunun bulunması çok da şaşırtıcı bir durum değil aslında. Seyahat etmekle pek arası olmayanların bile derinlerde bir yerlerde karavanla gezme hayali vardır eminim. Peki ama neden karavan? Karavan denince bizi bu kadar heyecanlandıran şey ne? Bu konuyu biraz irdelemek istedim ve karavanla seyahatin göze bu kadar cazip gelmesinin 5 muhtemel sebebini yazdım.

      1.    Bir noktaya bağlı olmadan gezebilme

Eminim herkes hayatında bir kere de olsa önceden rezervasyon yaptırarak çıktığı bir tatil deneyimi yaşamıştır. Parasını önceden ödediğiniz için beğenmeseniz bile mecburen günleri doldurmak zorunda olduğunuz bir otelde kalma fikri işkence gibi geliyor, öyle değil mi? Hatta “Buraya gelmişken keşke şuraya da gitseydik” deyip otelinize uzak olduğu için gidemediğiniz yerlerin içinizde ukde kaldığı da olmuştur. İşte karavanla seyahat ettiğiniz zaman böyle bir dert yok. Tatile geldiğiniz yeri beğenmediniz mi? Beş dakikada toplanıp gidebilirsiniz. Aklınıza başka bir yer mi geldi? Dakikasında yola çıkabilirsiniz. Karavanda bağlılık yok. Siz nereye isterseniz, karavan oraya!

    2.    Ekonomik Koşullarda Seyahat Etme

Seyahat ederken harcanan paralar malum. Molasıydı, gezmesiydi, oteliydi derken cüzdanlar çoğu zaman boşalıyor. Fakat karavan öyle mi? Karavan seyahatleri oldukça anlayışlıdır, öyle cüzdanınızı çat diye boşaltmaz. Karavanla gezerken hiç mi para harcamıyorsunuz? Tabii ki harcıyorsunuz. Bir kere hiçbir şey olmasa bile benzin gideri var. Ama şartlar kesinlikle daha ekonomik. Yatağınız, dinlenme alanınız, mutfağınız her şey dahil olduğu için ekstra ödemeler çok fazla can sıkmıyor. Hele bir de yanınızda arkadaşlarınız varsa oldukça ekonomik koşullarda seyahat etme imkanı doğuyor.

   3.  Konforlu ve Güvenilir

Karavan deneyimini ilk kez yaşayacak olan kişilerin kafasında otomatik olarak “Acaba rahat edebilir miyim?” ya da “Yeteri kadar güvenilir mi?” gibi sorular oluşuyor. Her iki sorunun da yanıtı kocaman bir evet! Karavan içerisinde ev ortamı sunduğu için en az oteller kadar konforlu. Hatta bence eviniz kadar konforlu demek daha doğru olur. Güvenlik ile ilgili endişe ediyorsanız da bir karavan kampında kalabilirsiniz. Sonuçta kilitlediğiniz aracın içinde konaklama yapıyorsunuz. Ne kadar tehlikeli olabilir?  

     4.    İstediğiniz yerde konaklayabilme özgürlüğü

Diyelim ki keyfiniz geldi ve yola koyuldunuz. Bir de giderken ne gördünüz? Şirin mi şirin bir manzara. Çekin sağa, manzarayı izleyin. Masanızı kurup yemeğinizi yiyin. Sonra o manzara karşısında mis gibi bir uyku çekin. Hem de kendi yatağınızda. Dünyanın neresine giderseniz gidin böyle bir imkânı karavan dışında başka bir tatilde bulamazsınız. 

     5.    Seyahat sırasında çalışma imkanı

Tatile çıkmış olsanız da yapmanız gereken işler peşinizi bırakmıyorsa ya da işkolikseniz karavan bu konuda da avantajlı. Eğer işiniz olursa sağa çekip işinizi halledebilir; ardından yola devam edebilirsiniz. Yanınızda arabayı kullanabilecek bir başkası varsa o halde geçip arka tarafa sanki evinizin salonundaymış gibi konforlu ve sakin kafayla rahatlıkla çalışabilirsiniz. Aslında karavan, minimal bir yaşam tarzıyla mutlu olabilecek herkese sayısız seçenek sunan bir yaşam alanı. Hatta pandeminin hız kesmeden ilerlediği günümüzde karavan tatili otellerden çok daha güvenilir görünüyor. Eğer aklınızın bir köşesinde karavanla seyahat etme fikri varsa bunu mutlaka değerlendirin. Hem hoşlanmasanız bile neticede deneyim deneyimdir.  

Melike Dede

2016 yılında avukat olarak çalıştığı işinden istifa etti ve seyahat etmeye başladı. Bisikletle başladığı ilk uzun seyahatinde Türkiye'den Hindistan'a gitti. Hindistan’dan sonra sırt çantasıyla Tayland’a geçti ve burada bir süre İngilizce öğretmeni olarak çalıştı. Bu uzun seyahati yaklaşık 11 ay sürdü.

Türkiye'ye döndükten sonra kısa süreli yurtdışı gezilerine ve yurtiçi seyahatlerine devam etti. Kendisinin de kurucuları arasında yer aldığı Doğaya Dönüş Kampı isimli oluşum ile doğa faaliyetleri ve insanlara doğa bilincini yaymayı hedefleyen eğitim kampları düzenlemeye başladı. Gençlerin daha fazla yurtdışı eğitim fırsatından faydalanması ve hayata baktıkları pencereyi genişletmek için bir arkadaşıyla birlikte Sınırları Aşan Gençlik Derneği'ni kurdu.

Yaptığı çalışmalarda ve katıldığı söyleşilerde özellikle çevrenin korunmasına, iklim değişikliğine, minimal yaşama değiniyor ve daha sürdürülebilir bir dünya için vegan yaşamayı tercih ediyor. Şu anda karavanda yaşıyor ve markalar için dijital içerikler üretiyor. Yaptığı işlerin yanı sıra sosyal sorumluluk projeleri üretmeye ve dernek faaliyetlerine de devam ediyor.

En büyük hayali sağlıklı, üretken bir yaşamda gerçekten istediği şeyleri yapabilmek ve istemediği şeyleri yapmama hakkını özgürce kullanabilmek.


Instagram: https://www.instagram.com/melkeontheroad
Web Site: https://www.melkeontheroad.com