200TL ve Üzeri Ücretsiz Kargo / Ücretsiz İade & Değişim

Kamp yaparken doğayı koruyun

KAMP YAPARKEN DOĞAYI KORUYUN

Doğal alanlarda kendimizi ne kadar iyi hissediyoruz öyle değil mi? Dünya gündeminin bitmek bilmeyen sorunlarını, iş hayatımızın sebep olduğu stresi, özel hayatımızda yaşadığımız onca derdi tek bir çırpıda bir kenara atabildiğimiz nadir yerlerin başında geliyor doğal alanlar. Ama derin bir nefes almak için uğradığımız ıssız köşelerde bile hep kendimizden bir iz buluyoruz. Kamp yapmak için gittiğiniz ya da seyahat ederken bir şekilde yolunuzun düştüğü yerleri şöyle bir aklınıza getirin. Kaçında etrafa saçılmış plastik çatallar, kırık cam şişeler, atılmış bebek bezleri, yerde öbek öbek olmuş kamp ateşleri vardı hatırlıyor musunuz? Hemen hemen hepsinde büyük ihtimalle. İşte bu görüntüler artık olmasın diye dikkat etmemiz ve insanlara da dikkat etmelerini bir şekilde öğretmemiz gereken çok önemli üç şey var.

Kamplarda doğayı korumak için neler yapabiliriz?

1. Sizinle gelen sizinle gider

Doğada vakit geçirirken onu korumanın olmazsa olmaz ilk kuralı ne getirdiyseniz geri götürmektir. Kamp yaptığınız alanda hiçbir şeyi bırakmadan, getirdiğiniz her şeyi yanınıza alarak, sanki oraya hiç gelmemişsiniz gibi geri götürmeniz gerekir. Organik atıklarımız da bu listeye dahildir. Doğada çözünebilen organik atıklar o bölgedeki hayvanların dikkatini çekerek zararlı hale gelebilirler. O yüzden her şeyi gördüğümüz ilk çöp tenekesine atmak üzere yanımızda götürmemiz gerekir.

2. Tek kullanımlık plastikleri hayatınızdan çıkarın

Dünyanın her yerinde tek kullanımlık plastiklere karşı başlatılan kampanyaları mutlaka görmüşsünüzdür. Bu duyarlı hareket özellikle son yıllarda, okyanuslarda balıktan çok plastiğin yüzdüğünün anlaşılmasıyla birlikte zorunlu bir hal aldı. O yüzden doğaseverler olarak bize düşen şey hayatımızdaki tek kullanımlık plastikleri uzun ömürlü çok kullanımlık eşyalarla değiştirmektir. Hayatımıza yayılan plastiklerden bir anda kurtulmanın çok zor olduğunu biliyorum. Ama değişime en azından yapabildiklerimizle başlamalıyız. Özellikle kamplarda kullanacağımız tabak, çatal, bıçak ve bardakların plastik olmamasına özen göstermek iyi bir başlangıç olabilir.

Bunun yanında sık kullandığımız şeyleri değiştirmek de son derece etkili bir yoldur. En basitinden pet şişe yerine matara kullanmaya başlamanız bile kişisel plastik tüketiminizi büyük ölçüde azaltacaktır. Ben 3 senedir matara kullanıyorum ve 3 senede toplasak 7-8 pet şişe anca almışımdır. 1 kişinin senede ortalama 156 plastik şişe kullandığını düşünürsek çok ciddi bir azalmadan bahsediyoruz. Yani bireysel seçimlerimiz önemli.

3. Kamp ateşi yakarken dikkat edin

Kamp ateşi yakmak çok güzel bir atmosfer yaratıyor olabilir ama bilinçsiz yakılan bir ateş doğa için tehlikeye dönüşebilir. Ateşin güvenli bir şekilde başlatılması kadar doğru şekilde söndürülmesi de son derece önemlidir. Birçok insan ateşin üzerine birkaç litre su döktüğünde söndüğünü düşünür. Ancak dökülen su sayesinde alevler sönse de ateş ısı yaymaya devam eder. Ve bir kıvılcım başlatan şey aslında bu ısıdır. O yüzden su ile söndürdüğümüz ateşin üzerini toprakla ve kumla kapatarak hava almadığından emin olmak gerekir. Tabii her şeyden önce bulunduğumuz kamp alanında ateş için ayrılmış özel bir alan ya da daha önce üzerinde ateş yakılmış bir yer yoksa orada ateş yakmak doğru değildir.

 

Melike Dede

2016 yılında avukat olarak çalıştığı işinden istifa etti ve seyahat etmeye başladı. Bisikletle başladığı ilk uzun seyahatinde Türkiye'den Hindistan'a gitti. Hindistan’dan sonra sırt çantasıyla Tayland’a geçti ve burada bir süre İngilizce öğretmeni olarak çalıştı. Bu uzun seyahati yaklaşık 11 ay sürdü.

Türkiye'ye döndükten sonra kısa süreli yurtdışı gezilerine ve yurtiçi seyahatlerine devam etti. Kendisinin de kurucuları arasında yer aldığı Doğaya Dönüş Kampı isimli oluşum ile doğa faaliyetleri ve insanlara doğa bilincini yaymayı hedefleyen eğitim kampları düzenlemeye başladı. Gençlerin daha fazla yurtdışı eğitim fırsatından faydalanması ve hayata baktıkları pencereyi genişletmek için bir arkadaşıyla birlikte Sınırları Aşan Gençlik Derneği'ni kurdu.

Yaptığı çalışmalarda ve katıldığı söyleşilerde özellikle çevrenin korunmasına, iklim değişikliğine, minimal yaşama değiniyor ve daha sürdürülebilir bir dünya için vegan yaşamayı tercih ediyor. Şu anda karavanda yaşıyor ve markalar için dijital içerikler üretiyor. Yaptığı işlerin yanı sıra sosyal sorumluluk projeleri üretmeye ve dernek faaliyetlerine de devam ediyor.

En büyük hayali sağlıklı, üretken bir yaşamda gerçekten istediği şeyleri yapabilmek ve istemediği şeyleri yapmama hakkını özgürce kullanabilmek.


Instagram: https://www.instagram.com/melkeontheroad
Web Site: https://www.melkeontheroad.com