Ücretsiz Kargo&İade&Değişim (2-4 İş Günü) - Kapıda Ödeme Seçeneği

Kalıbına Sığmayanlar

Kalıbına Sığmayanlar

Kalıbına Sığmayanlar

Tek başına seyahat eden bir kadın düşününce aklınıza ilk ne geliyor? Bu sorunun cevabını biraz düşünün lütfen. Aklınızda ilk ne canlandı? Kelimelere dökülmüş olsun ya da olmasın ilk tepkiniz neydi? Şimdi benzer başka bir soru soralım kendimize. Tek başına seyahat eden bir erkek düşününce aklınıza ilk ne geliyor? İlk soruyu okuduktan sonra hissettikleriniz ya da ilk soruya verdiğiniz cevap bu soruda farklılık gösteriyor mu?  

Tamam çok cesur da ailesi nasıl izin vermiş?  

Tek başına seyahat eden kadın arkadaşlarımla konuştuğumda en çok şu yorumları ve soruları aldıklarını söylediler: “Ne kadar cesursun” “Ya başına bir şey gelirse?” “Korkmuyor musun?” “Ailen nasıl izin veriyor?”   Tek başına seyahat eden diğer arkadaşlarımla konuştuğumdaysa daha çok “Nasıl yapıyorsun, nerelerde kalıyorsun, nasıl bütçe buluyorsun” gibi cinsiyetin ön planda olmadığı; yapılan işin ön planda olduğu sorular aldıklarını gördüm.   Kadınlara yapılan yorumlar, verilen övgüler ya da sorulan sorular her ne kadar iyi niyetli olsa da arkalarında bir kadının tek başına seyahat etmesinin özel bir cesareti gerektirdiği ya da bir kadının bir şeyler yapabilmek için birilerinden izin alması gerektiği alt mesajını verdikleri için biraz rahatsız ediciler.   Oysa ideal bir dünyada bir kadının tek başına seyahat etmesi özellikle övülmesi ya da takdir edilmesi gereken bir şey olmaz; sadece kişisel bir tercih olurdu ve biz de bir kadının tek başına seyahat ettiğini duyduğumuzda bir başkasının tek başına seyahat etmesine verdiğimiz tepkiden farklı bir tepki vermiyor olurduk.  

Tek başına seyahat eden kadınlara tavsiyeler  

Geçtiğimiz günlerde bu konuda dikkatimi çeken bir şey daha oldu. İnternette hem yerli hem de yabancı bloglarda “Tek başına seyahat eden kadınlara tavsiyeler” başlığıyla yazılmış onlarca yazı olduğunu gördüm. Fakat tek başına seyahat eden erkeklere (ya da başka bir cinsiyete) verilmiş hiçbir tavsiye yoktu. Yazıların içeriklerine baktığımdaysa aslında yazılanların bir cinsiyete özel olmadığını; “tek başına seyahat edenlere tavsiyeler”den ibaret olduklarını fark ettim.   Hal böyle olunca ben de tecrübelerimden yola çıkarak “Tek başına seyahat eden bir kadına ne tavsiye ederdim acaba?” diye uzun uzun düşündüm. Ve sonuç şu oldu: Herkese ne tavsiye ediyorsam onu tavsiye ederdim!    

 

 

Kalıplar bizi durduramaz  

Eğer bir gün biri size cinsiyetiniz yüzünden bir şeyleri yapamayacağınızı söylerse lütfen aklınıza motosikletiyle tek başına Asya, Avrupa ve Afrika ve Güney Amerika kıtalarını dolaşan İran asıllı Mahsa Homayounfar, dünyanın ilk Türk kadın dağ leoparı olarak kayıtlara geçen Esin Handal, aldığı eski bir aracı kendi imkanlarıyla karavana dönüştürüp hem o karavanda yaşayıp hem çalışan hem de gezen Sıla Yakamoz, motosikletiyle kadınların yapamayacağını düşündüren seyahatlar yapan Asil Özbay ve Şule Bendler, yaptığı yüzlerce başvuru reddedilmesine rağmen yılmayıp defalarca deneyen ve en nihayetinde Kyoto Üniversitesi’nde binlerce başvuru arasından ilk 16’ya kalarak tam burslu kabul edilen ilk Türk tıp fakültesi öğrencisi olan İnci Kadribegiç, tek başına Afrika’da 12 sene yaşayıp bir iş kuran ve daha sonra bu kıtada yaşadığı deneyimleri kaleme aldığı bir anı kitabı bir de fotoğraf kitabı çıkaran Meltem Yaşar, bisikletiyle tek başına Güney Amerika’nın her karışını gezen Hale Sargın, İran’da kadın hakları için var gücüyle kadın başına savaşan Mahsa Trobi, tek başına Kamboçya’da bir aşevi kuran ve senelerdir koskoca bir köyü kalkındıran Aynebilim, 14 yaşında Nobel ödülünü kazanan en genç insan olan Malala Yousafzai ve adını bilmediğim ya da burada sayamadığım nice kadın ve istedikleri şeyleri başaran diğer tüm insanlar gelsin.   İçine sığdırılmaya çalıştığımız cinsiyet kalıplarının bizi durduramayacağı ideal bir dünya yaratabilmek dileğiyle.

 

Melike Dede

2016 yılında avukat olarak çalıştığı işinden istifa etti ve seyahat etmeye başladı. Bisikletle başladığı ilk uzun seyahatinde Türkiye'den Hindistan'a gitti. Hindistan’dan sonra sırt çantasıyla Tayland’a geçti ve burada bir süre İngilizce öğretmeni olarak çalıştı. Bu uzun seyahati yaklaşık 11 ay sürdü.

Türkiye'ye döndükten sonra kısa süreli yurtdışı gezilerine ve yurtiçi seyahatlerine devam etti. Kendisinin de kurucuları arasında yer aldığı Doğaya Dönüş Kampı isimli oluşum ile doğa faaliyetleri ve insanlara doğa bilincini yaymayı hedefleyen eğitim kampları düzenlemeye başladı. Gençlerin daha fazla yurtdışı eğitim fırsatından faydalanması ve hayata baktıkları pencereyi genişletmek için bir arkadaşıyla birlikte Sınırları Aşan Gençlik Derneği'ni kurdu.

Yaptığı çalışmalarda ve katıldığı söyleşilerde özellikle çevrenin korunmasına, iklim değişikliğine, minimal yaşama değiniyor ve daha sürdürülebilir bir dünya için vegan yaşamayı tercih ediyor. Şu anda karavanda yaşıyor ve markalar için dijital içerikler üretiyor. Yaptığı işlerin yanı sıra sosyal sorumluluk projeleri üretmeye ve dernek faaliyetlerine de devam ediyor.

En büyük hayali sağlıklı, üretken bir yaşamda gerçekten istediği şeyleri yapabilmek ve istemediği şeyleri yapmama hakkını özgürce kullanabilmek.


Instagram: https://www.instagram.com/melkeontheroad
Web Site: https://www.melkeontheroad.com