200 TL ve üzeri alışverişlerde ücretsiz kargo - Ücretsiz iade&değişim

Hayat Değiştirmeye Değer

Hayat Değiştirmeye Değer

Hayat Değiştirmeye Değer

Sabahın bilmem kaçında kalk, her gün işe git, haftada iki gün izin yap, o iki günü dinlenmeye mi yoksa gezmeye mi ayıracağın konusunda düşünürken hiçbir şey yapamadan geçir, sonra tekrar sabahın bilmem kaçında kalk, işe git… Kendini tekrarlayan bu düzen hepimize tanıdık geliyor öyle değil mi? Belki her sabah o işe giderken gezmek istediğimiz ülkelerin, yapmak istediğimiz başka işlerin, yaşamak istediğimiz alternatif hayatın hayalini kuruyoruz. Belki bazılarımız cesaretini toplayıp bu döngüden kurtulabiliyor ama bilinmezlik çoğumuza o kadar korkutucu geliyor ki, bildiğimiz sistem ne kadar kötü olursa olsun içinde kalmaya devam ediyoruz. Oysa dünyada gezerek yaşayan insanlar var, hayallerindeki işi yapmayı beceren insanlar var, hiç aklımıza gelmeyecek şeyler üreterek (mesela stres çarkı) para kazanan insanlar var. Bu insanlar tüm bunları nasıl yapabiliyor?  

İyi de işimi bırakırsam nasıl para kazanacağım?

Eğer masa başı bir işte çalışıyorsanız ve bu işten çok da hoşlanmıyorsanız sizin için bir haberim var: İster dünyayı gezmek isteyin, isterseniz işinizi bırakıp hayalinizdeki kafeyi açmak isteyin bir konuda anlaşalım; hiçbir şey birdenbire olmuyor. Bir sabah uyanıp “Ben artık işi bırakıyorum” demek çok da mantıklı değil. Sabit gelir kazandığınız işinizi çat diye bırakmak yerine önce kafanızda yapmak istediklerinizin ufak bir planını oluşturun ve bu planı uygulayabilmek için gerekli hazırlıkları yapın. Bu plan için belli bir miktar paraya mı ihtiyacınız var? O halde bu parayı biriktirmeye başlayın. Hayatınızı gözden geçirin ve gereksiz harcamalara, sigara alkol gibi çok fazla para harcamanıza sebep olan bağımlılıklara son verin. (Bunlar hatrı sayılır paralar biriktirmenizi sağlayacak. Ben sigaraya ne kadar çok para harcadığımı ancak sigarayı bıraktığımda fark edebildim.) Eğer birkaç yıldır çalışıyorsanız ve iş yerinizle anlaşabilirseniz tazminatınız ve işsizlik maaşınız da sizi bir süre idare edebilir. Bu gibi ihtimalleri de hesaplayın.

İyi de gezerken nasıl para kazanacağım?

Eğer hayalinizdeki şey işi gücü bırakıp seyahat etmekse, biriktirdiğiniz (ya da tazminat olarak aldığınız) hazır para sizi bir süre idare eder ama uzun vadeli bir gezi için gezerken para kazanmanın bir yolunu bulmanız işleri epey kolaylaştıracaktır. Gezerek yapabileceğiniz bir iş olup olmadığını hiç düşündünüz mü? Yeteneklerinizi gözden geçirmeye başlayın ya da yeni yetenekler öğrenin. Dünyayı dijital içerikler üreterek, online dersler vererek, el işi şeyler hazırlayarak ya da müzik, resim gibi sanatlarla uğraşarak gezen onlarca insan var. Kendinize uygun, yapmaktan keyif alacağınız bir iş bulmakta acele etmeyin. Bu şekilde seyahat eden insanları araştırıp onların deneyimlerini dinleyin. Bu gerçekten birçok konuda kafanızda beliren soru işaretlerini giderecektir. En azından benim için öyle oldu.

Hazırlık aşamasında bunalınca güzel günlerin hayalini kurun.

Eğer gerçekten bu yola baş koymaya karar verdiyseniz (ki bence geç bile kaldınız) gözünüzü, kulağınızı bir şeylere tıkamanız şart. Eminim yakın çevreniz bu kararınıza fazlasıyla karşı çıkacak. Ama moral bozmak yok. Bu hayat ve hayaller sizin. Dilediğiniz gibi yaşamak en doğal hakkınız. Hazırlık yaparken bunaldığınızda şöyle bir sakinleşip hayallerinizi gözden geçirin. Bu yaşamı neden istediğinizi kendinize hatırlatın. Sonuç olarak “Armut piş, ağzıma düş” diye bir dünya yazık ki yok. Buraya kadar belki hep başkalarının bize yüklediği sorumluluklarla, ne istediğimizi çok da bilemeden bilinçsizce geldik. Ama şimdiden sonra hayatlarımızı istediğimiz gibi yaşamak için harekete geçebiliriz. Sil baştan bir yaşam için biraz sabırlı olmak gerektiği ortada. Ancak ne istediğimize karar verip biraz da cesur davranırsak her şeyi gerçekleştirebiliriz.  

Melike Dede

2016 yılında avukat olarak çalıştığı işinden istifa etti ve seyahat etmeye başladı. Bisikletle başladığı ilk uzun seyahatinde Türkiye'den Hindistan'a gitti. Hindistan’dan sonra sırt çantasıyla Tayland’a geçti ve burada bir süre İngilizce öğretmeni olarak çalıştı. Bu uzun seyahati yaklaşık 11 ay sürdü.

Türkiye'ye döndükten sonra kısa süreli yurtdışı gezilerine ve yurtiçi seyahatlerine devam etti. Kendisinin de kurucuları arasında yer aldığı Doğaya Dönüş Kampı isimli oluşum ile doğa faaliyetleri ve insanlara doğa bilincini yaymayı hedefleyen eğitim kampları düzenlemeye başladı. Gençlerin daha fazla yurtdışı eğitim fırsatından faydalanması ve hayata baktıkları pencereyi genişletmek için bir arkadaşıyla birlikte Sınırları Aşan Gençlik Derneği'ni kurdu.

Yaptığı çalışmalarda ve katıldığı söyleşilerde özellikle çevrenin korunmasına, iklim değişikliğine, minimal yaşama değiniyor ve daha sürdürülebilir bir dünya için vegan yaşamayı tercih ediyor. Şu anda karavanda yaşıyor ve markalar için dijital içerikler üretiyor. Yaptığı işlerin yanı sıra sosyal sorumluluk projeleri üretmeye ve dernek faaliyetlerine de devam ediyor.

En büyük hayali sağlıklı, üretken bir yaşamda gerçekten istediği şeyleri yapabilmek ve istemediği şeyleri yapmama hakkını özgürce kullanabilmek.


Instagram: https://www.instagram.com/melkeontheroad
Web Site: https://www.melkeontheroad.com