200TL ve Üzeri Ücretsiz Kargo / Ücretsiz İade & Değişim

2020’de bol bol kamp yapmak için 10 neden

2020 yılı çok güzel başlamadı kabul edelim. Özellikle şu salgın işi hiç iyi olmadı. 2019 yılının sonunda Çin’de başlayan bu salgının bugün evde oturma sebebimiz olacağını kim bilebilirdi ki? (Benim gibi paranoyaklar dışında.) En çok da kamp yapmayı, doğada vakit geçirmeyi seven insanlara yaramadı bu durum. Dışarıda güneşli havayı görüp camdan izlemek biraz sinir bozucu oluyor. Tabii kamp yapmak yerine evde oturmak için de oldukça makul gerekçelerimiz var, işin o kısmı ayrı. Hem bizim hem de başka insanların sağlığı için en iyisi bu günleri evde geçirmek. Ama salgın bittiğinde evde oturduğumuz günlerin acısını çıkarmak için de çok sebebimiz var. İşte 2020’de bol bol kamp yapmak için 10 neden!

1. Evde oturmaktan sıkıldık.

Evet ilk maddemiz bu. Elbette sağlık her şeyden daha değerli ama haftalardır evde oturmaktan da bir miktar sıkıldık. Otur otur nereye kadar? Koltuğumuzda otururken online olarak gezebileceğimiz yerleri gezdik, konserler dinledik, yogamızı yaptık falan ama yeter. Salgın bittiğinde ilk iş doğaya çıkıp özgürce koşmak eğlenmek olmalı!

2.  Dışarıda olmanın kıymetini anladık.

Sanırım bu süreçte hem evde oturmayı tercih edenler hem de dışarıda olmayı sevenler özgürce dışarıya çıkabilmeyi eşit derecede arzuluyor. Çünkü artık basit günlük eylemler bile büyük birer meseleye dönüştü. Evden ekmek almak için çıkmak bile insanın kafasını kurcalıyor. Rahatça dışarı çıkabilmek, hiçbir şey düşünmeden çimlerde uzanabilmek… İşte bunlar sıradanlaştığı için dikkat etmediğimiz ama aslında çok kıymetli şeylerdi. Kıymetini anladığımız bu aktiviteleri daha sık ve bilinçli yapmak için artık hazırız.

3. Doğada keşfedilecek çok fazla güzellik var.

Bu salgının bir yana dursun normalde de evlerimizde otururken ve hayatımızı şehirde geçirirken doğaya dair çok az şeyi görüyoruz. Bir yürüyüş ya da bir piknik bir kampın verebileceklerinin sadece küçük bir kısmını verebiliyor. Ancak doğada birkaç gün geçirdiğinizde daha önce hiç görmediğiniz ayrıntıları görme şansını yakalayabiliyorsunuz. Sabahları bir ağacın dalında öten bir kuş, yere düşen yaprakların üzerinde büyüyen mantarlar, çiçekler, böcekler… O yüzden salgın bittiğinde küçük pikniklerle yetinmeyip kamplara akın ediyoruz.

4. Açık havada olmak zinde hissettirir.

Gün ışığının insanların ruh halini iyileştiren etkisinden faydalanmanın en güzel yolu dışarıda olmaktır. Yapılan araştırmalarda doğada geçirilen kısa bir sürenin bile insan zihni ve bedeni üzerinde onarıcı etkisi olduğu ortaya çıkmıştır. Gerçekten kendinizi kuş cıvıltılarıyla uyanmış, çadırınızdan çıkıp yemyeşil manzarada gerinirken hayal ettiğinizde bile içiniz ısınmıyor mu? Bir de bunu gerçekten yaptığınızı düşünün.

5. En son kendinize ne zaman vakit ayırdınız?

Evet bu günlerde evlerimizde işsiz güçsüz oturuyor olabiliriz. Ama gündemimiz gerçekten kendimize vakit ayırmak mı? Elbette değil. Bir kere endişeli ruh halimiz yüzünden bunu yapmamız pek mümkün değil. Ama doğada telefon, televizyon gibi devamlı rahatınızı bozan uyarıcılar olmadığı için kendinize vakit ayırmanız kolaylaşır. Erken başlayan bir günün büyük bir çoğunluğu size ait olur ve rahatça oturup etrafı izleyerek kendinizle baş başa kalabilirsiniz.

6.  Sevdiklerinle kaliteli vakit geçirebilirsiniz.

Özellikle sevdiklerinizle yapacağınız kamplar bir arada vakit geçirmek için son derece ideal ortamlardır. Birlikte yapacağınız birçok aktivite yukarıda saydığım uyaranlar olmadan farklı bir boyuta taşınır.

7.  Yeni deneyimlere kim hayır diyebilir?

Çadırda uyumak, ateş yakmak, kamp ateşinde yemek hazırlamak, karanlıkta oturmak, ateş başında şarkı söylemek çoğumuzun sıklıkla yaptığı şeyler değildir. Tek başınıza kampa gitseniz bile her seferinde yeni bir şeyler öğrenirsiniz. Hele bir de çeşitli atölyelerin yapıldığı grup kamp etkinliklerine katılırsanız kamp konusundaki tecrübelerinize yenilerini ekleyebilirsiniz.

8. Yeni dostluklar kurmanın en kestirme yolu!

Toplu kamp etkinlikleri yeni dostluklar kurmak için muazzam yerlerdir. Salgın bittikten sonra kendinizi toplu etkinliklerden biriyle ödüllendirmeyi ihmal etmeyin. Uzak kaldığınız sosyalleşme ortamına kavuşmak için en kestirme yol. 

9.  Kamp ateşinin başında geçen saatler…

Şimdi düşünsenize doğanın içindesiniz, çadırınızın az ilerisinde oturuyorsunuz. Önünüzde kamp ateşi yanıyor. Etraf sessiz, sadece ateşin çıtırtıları duyuluyor. Hava hafif serin fakat üşümüyorsunuz. Bir yandan sıcacık çayınızı içip bir yandan ateşi izliyorsunuz. Kulağa nasıl geliyor?  

10. Kamp yapmak ucuzdur.

Kamp yapmak diğer birçok aktiviteye göre bütçe dostudur. Profesyonel kamp malzemeleri biraz pahalı olabilir ama günümüzde her bütçeye uygun kamp malzemeleri bulmak da son derece kolaydır. Üstelik kamp yapmak için özel kamp alanlarını seçseniz bile otelde geçireceğiniz ortalama bir hafta sonu tatilinde harcayacağınız paranın çok daha azını harcarsınız.   Bu maddelerden herhangi birini okurken yüzünüzde ufak da olsa bir tebessüm belirdiyse kamp yapmak için hazırsınız demektir! Şimdi tek iş dünyanın sağlığına kavuşmasını beklemek. Şimdiden iyi kamplar!  

Melike Dede

2016 yılında avukat olarak çalıştığı işinden istifa etti ve seyahat etmeye başladı. Bisikletle başladığı ilk uzun seyahatinde Türkiye'den Hindistan'a gitti. Hindistan’dan sonra sırt çantasıyla Tayland’a geçti ve burada bir süre İngilizce öğretmeni olarak çalıştı. Bu uzun seyahati yaklaşık 11 ay sürdü.

Türkiye'ye döndükten sonra kısa süreli yurtdışı gezilerine ve yurtiçi seyahatlerine devam etti. Kendisinin de kurucuları arasında yer aldığı Doğaya Dönüş Kampı isimli oluşum ile doğa faaliyetleri ve insanlara doğa bilincini yaymayı hedefleyen eğitim kampları düzenlemeye başladı. Gençlerin daha fazla yurtdışı eğitim fırsatından faydalanması ve hayata baktıkları pencereyi genişletmek için bir arkadaşıyla birlikte Sınırları Aşan Gençlik Derneği'ni kurdu.

Yaptığı çalışmalarda ve katıldığı söyleşilerde özellikle çevrenin korunmasına, iklim değişikliğine, minimal yaşama değiniyor ve daha sürdürülebilir bir dünya için vegan yaşamayı tercih ediyor. Şu anda karavanda yaşıyor ve markalar için dijital içerikler üretiyor. Yaptığı işlerin yanı sıra sosyal sorumluluk projeleri üretmeye ve dernek faaliyetlerine de devam ediyor.

En büyük hayali sağlıklı, üretken bir yaşamda gerçekten istediği şeyleri yapabilmek ve istemediği şeyleri yapmama hakkını özgürce kullanabilmek.


Instagram: https://www.instagram.com/melkeontheroad
Web Site: https://www.melkeontheroad.com