200TL ve Üzeri Ücretsiz Kargo / Ücretsiz İade & Değişim

Arkadaşlarınızı kamp yapmak için motive etmek

Arkadaşlarınızı kamp yapmak için motive etmek

Havaların ısınmasıyla birlikte tatil planları da kaçınılmaz oldu. Ama hala virüsle ilgili endişelerimiz de devam ediyor. Daha önce şu günlerde otel tatilleri yerine kamp yapmanın daha mantıklı olduğunu konuşmuştuk. Ama bazı insanlar basitçe kamp yapmak istemez. Hatta öyle ki kamp yapmaktan bahsettiğiniz anda yüzleri buruşur, size sanki uzaylıymışsınız gibi bakarlar. Eğer birlikte tatil yapmak istediğiniz insanlar kamp yapma fikrine sıcak bakmıyorsa ne yapacaksınız? Bütün yazı evde oturarak geçirmeyeceksiniz herhalde öyle değil mi? Onları kamp yapmaya ikna etmenin bazı yolları var. İşte çevrenizdekileri kamp yapmak için motive etmenize yardımcı olacak bazı öneriler.

Konfor alanı  
Birçok insan kamp yaparken evde oldukları kadar rahat olamayacaklarını düşünür. Yemek hazırlamak, oturmak, uyumak gibi basit şeyleri binbir zahmetle yapacaklarına inanırlar. Böyle düşünmelerinin sebebi genelde deneyimsiz olmalarıdır. Onlara evde yaptığınız her şeyi yapabileceğinizi, muhabbet edebileceğinizi, birlikte hazırladığınız güzel yiyecekleri yiyip tadını çıkarabileceğinizi söyleyin. Kafalarındaki endişelere cevap vermek için yemeklerinizi nasıl hazırlayacağınızı, nasıl uyuyacağınızı teker teker anlatın. Hatta bu aşamada biraz sorumluluk alın ve yanlarına neler almaları gerektiğine varıncaya kadar her konuda yardımcı olun.  

Doğru hazırlanmış bir menü  
Yemekten bahsetmişken, bazı arkadaşlarınızı sadece menü ile baştan çıkarabileceğinizi biliyor muydunuz? Kamp alanında yemek hazırlamanın mümkün olmadığını, sürekli konserve gıdalar yemeleri gerektiğini düşünen ne kadar çok insan olduğunu bilseniz şaşırırdınız. O yüzden kampa gitmeden önce bir menü hazırlayıp arkadaşlarınızla paylaşarak onları ikna etmeye bir adım daha yaklaşabilirsiniz.   

Hamakta sallanmak  
Kamp yapmayı sevsin ya da sevmesin herkesin derinlerde bir yerlerde bir hamak zaafı mutlaka vardır. Yataklar ve kanepeler rahat olabilir, ama uyuyacak yerlerin uzmanı olarak, bir hamağın, özellikle de iki ağaç arasında hafifçe sallandığında hepsini geçtiğini söyleyebilirim. Arkadaşlarınızı bir hamak ile kolayca kandırabilirsiniz.

Ekipman  
Doğru ekipmanlarla kamp yapmak, özellikle daha önce hiç kamp yapmamış olanlar son derece önemlidir. Yanlış ekipmanla kamp yapan insanların kamp yapmaktan jet hızıyla soğuyabileceklerini unutmayın. O yüzden varsa eşyalarınızı paylaşmayı ya da doğru ekipmanları almaları için onları yönlendirmeyi düşünebilirsiniz. Böylece konforlu bir deneyim yaşayabilirler.  

Güzel bir zaman seçin  
Geçiş mevsimlerinde yaşanan hava dalgalanmalarını ve yağmurları hesaba katarak kamp yapmak için en doğru zamanı seçmeye çalışın. Hava durumunun yanı sıra eğer kampınızı gökyüzünün açık olduğu gecelere denk getirmeyi becerebilirseniz gece boyu yıldızları izleyebilirsiniz. Ve bence açık gökyüzünde yıldızları izlemiş olan birinin kamp yapmayı sevmemesi neredeyse imkansızdır.  

Doğru kamp alanı seçimi  
Son fakat belki de en önemli maddeye geldi şimdi sıra. Kampların keyfini etkileyen en önemli şeylerin başında kamp alanları geliyor. Elbette insanları kamp yapmaya ikna edebilmek için doğanın içinde, sakin, huzurlu yerler tercih etmek son derece önemli. Ama kamp alanının doğal güzelliğinin yanında çevresel faktörler de son derece önemli. İlk defa kamp yapan arkadaşlarınızla kamp yapmak için özel bir kamp alanını seçmeyi düşünebilirsiniz. Bu insanların güvende hissetmelerini sağlayabilir. Kamp alanınıza karar verirken birçok halka açık noktada geceleri insanların gelip içki içerek silah atabildiğini unutmayın. Bütün gece birbirine vuran şişe seslerini, bağırışları ve silah seslerini duymak hoş olmaz öyle değil mi? Aynı şekilde vahşi yaşamın aktif olduğu bölgelerde gece boyu çadırın etrafından gelen hayvan seslerini duymak da ilk defa kamp yapan birileri için çok da iç açıcı olmayacaktır. O yüzden gideceğiniz kamp yerini biraz daha konforlu bir yer olarak seçmenizde hiçbir zarar yok.  

Şimdiden doğayla iç içe keyifli ve konforlu bir kamp diliyorum!

Melike Dede

2016 yılında avukat olarak çalıştığı işinden istifa etti ve seyahat etmeye başladı. Bisikletle başladığı ilk uzun seyahatinde Türkiye'den Hindistan'a gitti. Hindistan’dan sonra sırt çantasıyla Tayland’a geçti ve burada bir süre İngilizce öğretmeni olarak çalıştı. Bu uzun seyahati yaklaşık 11 ay sürdü.

Türkiye'ye döndükten sonra kısa süreli yurtdışı gezilerine ve yurtiçi seyahatlerine devam etti. Kendisinin de kurucuları arasında yer aldığı Doğaya Dönüş Kampı isimli oluşum ile doğa faaliyetleri ve insanlara doğa bilincini yaymayı hedefleyen eğitim kampları düzenlemeye başladı. Gençlerin daha fazla yurtdışı eğitim fırsatından faydalanması ve hayata baktıkları pencereyi genişletmek için bir arkadaşıyla birlikte Sınırları Aşan Gençlik Derneği'ni kurdu.

Yaptığı çalışmalarda ve katıldığı söyleşilerde özellikle çevrenin korunmasına, iklim değişikliğine, minimal yaşama değiniyor ve daha sürdürülebilir bir dünya için vegan yaşamayı tercih ediyor. Şu anda karavanda yaşıyor ve markalar için dijital içerikler üretiyor. Yaptığı işlerin yanı sıra sosyal sorumluluk projeleri üretmeye ve dernek faaliyetlerine de devam ediyor.

En büyük hayali sağlıklı, üretken bir yaşamda gerçekten istediği şeyleri yapabilmek ve istemediği şeyleri yapmama hakkını özgürce kullanabilmek.


Instagram: https://www.instagram.com/melkeontheroad
Web Site: https://www.melkeontheroad.com